Kebabın vazgeçilmezleri arasında bulunan kuyruk yağının  Kilosu   etin  kilosuna  yaklaşınca  İzmit'te  kebapçılar   isyan  etti.

haber7
0

Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biri olan kebapta kullanılan kuyruk yağının  Kilosu  55 ile 65 lira arasında satılınca bazı kebapçılar ucuz maliyetli olan ‘kavram’ yağı kullanmaya başladı. Bazı kebap ustaları ise kebapta kavram yağı kullanmanın yanlış olduğunu belirtti.

25 yıllık kebap ustası Saltuk Yeter , "Orijinal bir kebap dana , kuzu ve kuyruk yağından yapılır. Son dönemlerde kuyruk yağında müthiş bir artış var. Bu da bazı kebapçıların işine gelmiyor ve mecbur kaliteden kaçınarak kavram yağı kullanıyorlar. Hayvanın iç yağı lezzeti etkiliyor. Daha çok dürümcüler yapıyor ve kebap için bu yağ uygun değil. Kebaba kavram yağı konulmaz. Kuyruk ise yağı et fiyatını solladı. Kuyruk yağı da yok piyasada. Kebap fiyatlarına biz yansıtmadık. Yapacağımız başka bir şey yok" dedi. 

 

TEK ELDEN YÖNETENLER FİYATLARI TAVAN YAPTIRDI  

Kebap dükkanı sahibi Bülent Karaca , "Kuyruk yağı fiyatları  etin  fiyatını geçti. Her sene Kurban Bayramı ndan sonra kuyruk fiyatlarında yükselme olur. Büyük ihtimalle tek elden yönetenler fiyatların tavan yapmasını sağladılar. Bizim gibi kebapçıların olmazsa olmazları kuyruk yağıyla ilgili çok fazla talep olduğu için ve kesim de az olduğu için Kurban Bayramı’ndan sonra fiyatlar doğal olarak yükseliyor. Ama bu sene inanılmaz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =