ABD  Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği , Afrika'ya yönelik raporunda , Rusya'nın Libya'daki varlığının ABD'nin bölgedeki  terörle  mücadele faaliyetlerine zarar verdiğini ve ABD'nin batı

haber7
0

Pentagon Başmüfettişliği , Kongre ye sunduğu ve 31 Ekim - 31 Aralık 2019 tarihlerindeki "Doğu , Kuzey ve Batı Afrika da terörle mücadele faaliyetlerine" ilişkin raporunu yayımladı.

Raporda , geçen yılın son çeyreğinde Rus Wagner Group güvenlik şirketine bağlı Rus paralı askerlerinin sayısının önemli ölçüde arttığına dikkat çekildi.

Rusların  Libya  da Halife Hafter kontrolündeki gayrimeşru  Libya  Ulusal Ordusu örgütüne destek amaçlı bölgede faaliyet gösterdiği belirtilen raporda , geçen yıl eylül ayında Wagner Grubuna bağlı 200 paralı askerin  Libya  da bulunduğu ancak söz konusu asker sayısının yıl sonunda 800-1400 civarına ulaştığı kaydedildi.

Raporda "AFRICOM (ABD Afrika Komutanlığı) Başmüffettişliğe ,  Rusya  nın batılı ülkelere alternatif olmak için Wagner grubu ve diğer Rus özel güvenlik şirketleri üzerinden Batı Afrika  daki  ülkelere askeri eğitim ve destek verdiği bilgisini paylaştı." ifadesi kullanıldı.

Rusya nın  Libya   daki  varlığına ilişkin raporda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"AFRICOM ,  Rusya  nın  Libya  da artan varlığının  ABD  nin askeri ortaklıklarına ve terörle mücadelesine  engel  teşkil edebileceğini ifade etti. AFRICOM ,  Rusya  nın Kuzey Afrika  daki  askeri  varlığı   ABD  ve ortakları için iki önemli sınamaya yol açıyor. Birincisi , Rus askeri iş birlikleri ,  ABD  nin ve ortaklarının Kuzey Afrika ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =