Açık Fikir Platformu’nun TYB İstanbul Şubesi’nde düzenlediği İlk Yurda Özlem  Doğu   Türkistan  programında şiirler  Doğu   Türkistan  için okundu.

haber7
0

Doğu Türkistan için kamuoyunda farkındalık oluşturmayı ve gençleri Uygur Türklerine yapılan baskı ve zulüm konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Açık Fikir Platformu , TYB İstanbul Şubesi’nde İlk Yurda Özlem  Doğu  Türkistan programı gerçekleştirdi. İstanbul’daki kar yağışına rağmen büyük bir ilgiyle karşılanan programda , müzik dinletisi , sinevizyon gösterimi ve gençlerin sunumu eşliğinde usta ve genç şairler şiirlerini seslendirdiler. Etkinlikte A.Ali Ural’ın da "Cehennem Marka Palto" isimli şiirini seslendirdi.

ŞİİRLERİMİZİ DOĞU TÜRKİSTAN A ADIYORUZ

Programın açılışında konuşan ve  Doğu  Türkistan’da yaşanan insan kıyımına dikkat çeken Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı şunları söyledi:

“Doğu Türkistan davası maalesef sahipsiz bir davadır. 40 milyon mazlum kendi kaderine terk edilmiştir. Zalim Çin devleti , baskılarını artırarak asimilasyona devam etmektedir.  Doğu  Türkistanlılar hem soydaşımız , hem dindaşımız yani öz kardeşimizdir. Şimdi bize düşen her zamankinden daha çok onların yanında durmak , onların acılarına da kardeş olmaktır. Sesimizi daha gür çıkararak , sözümüzü yükselterek mazlumların yanında olduğumuzu tüm dünyaya ilan etmeliyiz.  Doğu  Türkistan meselesine , sadece meydanlara çıkıp mitinglerle değil , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =