Türk firmaları için  Akkuyu  Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaatındaki olası iş birliği  fırsatları  , İstanbul'da düzenlenecek Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi'nde tartışılacak.

haber7
0

Türk firmaları için Akkuyu Nükleer Güç Santrali nin (NGS) inşaatındaki olası iş birliği  fırsatları  , İstanbul da düzenlenecek Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi nde tartışılacak.

 

 

Nükleer Mühendisler Derneğinin yazılı açıklamasına göre ,  Akkuyu   NGS  nin inşaatında kullanılması öngörülen 2 ,3 milyon metreküp beton , 12 bin 300 vana ve 21 bin kilometre kablo için ihaleler açılacak. Türk firmaları için doğacak iş birliği  fırsatları  , nükleer enerji sektörünün temsilcilerini 4-5 Mart 2020 de İstanbul’da buluşturacak 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi nde tartışılacak. Zirve , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun destekleriyle Nükleer Mühendisler Derneği tarafından Ankara Sanayi Odası ile birlikte düzenlenecek. Açıklamada görüşlerine yer verilen Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Korcan Kayrın , yapım maliyetinin 20 milyar dolar olması beklenen  Akkuyu   NGS  nin yaklaşık yüzde 40’ının Türk üretici ve tedarikçilerden karşılanmasının hedeflendiğine işaret ederek , Türk firmalarının nükleer sanayiye girmesinin önündeki tek engelin , bu yüksek katma değerli sektör hakkındaki bilgi eksikliği olduğunu belirtti.

Kayrın ,  Akkuyu  nun inşaatında kullanılması öngörülen malzemeleri Türk firmalarının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =