Türkiye'nin limon üretiminin büyük bölümünün yapıldığı Mersin'in Erdemli ilçesinde bu yıl rekolte azaldı , fiyatlar yükseldi.

haber7
0

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin , Türkiye nin limon üretiminin yüzde 65 inin Erdemli de gerçekleştirildiğini söyledi.

Erdemli de geçen yıl 87 bin dekarda 450 bin ton limon üretimi yapıldığını ifade eden Şahin , bu yıl yüzde 30 azalışla 350 bin ton rekolte beklediklerini dile getirdi.  Limonda  bir yılın "var" bir yılın "yok" yılı olduğunu belirten Şahin , bu sene rekoltedeki düşüşün fiyatların artmasına yol açtığını , bunun da üreticiyi memnun ettiğini bildirdi. Şahin , ilçede yaklaşık 5 aydır süren limon hasadında sona yaklaşıldığını , ihracata ve iç piyasaya giden limonların dışında kalan ürünün yaz aylarında satışa sunulmak üzere soğuk hava depolarında saklandığını ifade etti.

Limon dalında 3 liradan alıcı buluyor

Limonun , Erdemli ekonomisi için can damarı olduğunu dile getiren Şahin , şöyle dedi: "Erdemli ilçemizin ekonomisi limon ve domates üretimine bağlı. Özellikle limon değerinde satıldığında hem üreticinin yüzü gülüyor hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Geçen yıl 87 bin dekarda 450 bin ton limon üretildi. Bu yıl yüzde 30 düşüşle yine 87 bin dekarda 350 bin ton limon üretimi bekleniyor. Rekolte düşerken limonun fiyatındaki iyileşme üreticimizin yüzünü güldürdü. Şu anda limon dalında 3 liradan alıcı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =