Etiketler:

İş dünyasını ve vatandaşı isyan ettiren  EFT  ücretleri 8’de 1 oranında düşürüldü. Bin lira ve altındaki işlemler şubelerden 5 lirayı , 50 bin liranın üzerindekiler de  100  TL’yi geçemeyecek.

haber7
0

Hükûmet , tüketicinin ve iş dünyasının sıklıkla şikayet ettiği bankaların işlem komisyonlarını yeniden düzenlendi.  EFT  ücretleri bazı bankalarda  850  TL gibi oldukça yüksek seviyeleri buluyor , bu durum , işlem yapacak vatandaşa ceza gibi fatura çıkarıyordu. İşlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla yapılan düzenlemede yeni ücret ve komisyonları oranları , Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Merkez Bankası tarafından belirlendi. Söz konusu BDDK yönetmeliği ve TCMB tebliği doğrultusunda , bankalar tarafından ticari müşterilerden alınabilecek ücret , masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400 adetten 51’e indirildi. 2014’te 20 ile sınırlandırılan bireysel müşterilerden alınabilecek ücret , masraf ve komisyonların sayısı da 16’ya düşürüldü.

ÜST LİMİT GETİRİLDİ

Buna göre  EFT  işlemlerinden alınabilecek ücret; işlem tutarının 1.000 lira ve altında olması halinde , mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 lirayı , ATM’den yapılan işlemlerde 2 lirayı , diğer kanallarla yapılan işlemlerde ise 5 lirayı geçemeyecek. Şubelerden yapılacak 50 bin liranın üzerindeki EFT’den ise ,  100  lira işlem ücreti alınacak. Geç işlemlerde belirlenen azami ücretler , yüzde 50 artırımlı olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =