Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü , sivil havacılık alanında verilecek cezaları ve insansız hava araçlarını (İHA)  Kurallara   aykırı   uçuranlara  uygulanacak para cezalarını belirledi.

haber7
0

Genel Müdürlüğün , "2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ"i Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde , idari para cezalarının her takvim yılı başından geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırılacağı , 2019 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 22 ,58 olarak tespit ve ilan edildiği anımsatıldı. 

Buna göre , kanunun , ruhsat , bilgi ve belge verilmesi , posta taşıması , değişikliklerin bildirilmesi , sivil hava araçlarının tescili , pilotların yeterlilik belgesi ile kaptanın yetki ve sorumluluklarına ilişkin hükümlerine  aykırı  davrananlara kesilecek para cezası 3 bin 182 lira ile 31 bin 905 lira arasında değişecek. 

Kanunun ruhsata uyma zorunluluğu , uçuş tarifeleri , sicil kayıtlarına ilişkin hükümlerine  aykırı  davranışta bulunanlarla Genel Müdürlüğün sivil havacılığı düzenlemek maksadıyla alacağı önlemlere uymayanlara da 1586 liradan 31 bin 905 liraya kadar idari para cezası uygulanacak. 

İHA cezaları

Tebliğle  İHA  lara ilişkin aykırılıklarda uygulanacak para cezaları da belirlendi. 

Bu araçlarını Genel Müdürlük tarafından oluşturulan kayıt sistemine kaydetmeyenlere verilecek para cezası 9 bin 13 lira olarak tespit edildi. Kayıt sırasında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =