Turkcell, Kandilli ye 25 noktadan bağlanıyor

 turkcell  , Boğaziçi Üniversitesi  kandilli rasathanesi  ve  deprem  Araştırma Enstitüsü ile yürüttüğü (KRDAE)  deprem  Bilgi Sistemi Projesi kapsamında 25 noktaya ivmeölçer monte etti.

haber7
0

Türkiye’nin dört bir yanında rasathane tarafından belirlenen yerlere konulan ivmeölçer sayısı aralık ayına kadar 41’i , üç sene içinde de 120’yi bulacak.

Aygıtlardan elde edilen bilgiler ,  turkcell  3G modem ve SIM kartlarla Kandilli’ye aktarılıyor. Kıyı bölgelerinde bulunan baz istasyonlarına konulan ivmeölçerler depremin yanı sıra yeni hayata geçen Tsunami Erken Uyarı Sistemi’ne de bilgi iletimine de imkan tanınıyor. Böylece baz istasyonları , tek mobil iletişim için değil acil durumlarda anında müdahale için gerekli olan bilgi ve erken uyarı sistemlerini de destekliyor.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu , Boğaziçi Üniversitesi ve  kandilli rasathanesi  ve  deprem  Araştırma Enstitüsü’yle yapılan güç birliğinin sonuçlarını vermeye başladığını belirtti. Terzioğlu , şöyle devam etti:

”Şu ana kadar kıyı bölgelerimizde 25 ivmeölçer yerleştirdik. Bunlar sayesinde  deprem  bilgilerinin yanı sıra tsunami erken uyarı sistemine de bilgi aktarılacak. Kurum olarak bu projeyi başından beri sosyal bir sorumluluk olarak algılıyoruz , ülkemiz için görevlerimizi yerine getiriyoruz. Sahip olduğumuz ileri teknolojiyi , baz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =