Ekmek israfında gelinen nokta  korkunç  boyutlara ulaştı. Ülke genelinde her gün ortalama 120 milyon ekmek üretilirken bu ekmeklerin 12 milyonu  çöpe  gidiyor. İsraf edilen ekmeklerin ekonomik değeri ise 1 ,5 milyar dolar

haber7
0

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu , ekmek israfı ve merdiven altı üretim yapan ekmek fırınlarına yönelik açıklamalar yaptı.

Günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini belirten Kavuncu , “Yüzde 10’u yani 12 milyonu  israf  ediliyor. Her yıl bu israftan dolayı 1 ,5 milyar dolar çöpe gidiyor. Bu parayla 250 tane devlet hastanesi ,  500  tane orta ve ilköğretim okulu ,  500  kilometre 5 şeritli otoyol yapılabilir. 160 ile  500  bin kişinin 5 , 8 aylık ve 1 yıllık sosyal güvenlik primleri yatırılabilir” diye konuştu.

“6 BİNİN ÜZERİNDE RUHSATSIZ FIRIN VAR”

İstanbul başta olmak üzere Ankara , İzmir , Bursa ve diğer büyükşehirlerde 6 binin üzerinde ruhsatsız çalışan fırın olduğunu aktaran Murat Kavuncu , “2016 yılında çıkarılan iş yeri açma ruhsatı yönetmeliğinin değiştirilmesi gerekiyor. Merdiven altı çalışan bu fırınların denetimlerinin artırılması lazım” şeklinde konuştu.

“3 EKMEK TÜKETİYORSANIZ 5 EKMEK ALMAYIN”

İnsanlara tüketeceği kadar ekmek alması önerisinde bulunan Kavuncu , “3 ekmek tüketirken 5 ekmek almak yanlış. Sonra ekmek bayatladı diye tüketmiyorsun , çöpe atıyorsun. Yemek şirketleri , sivil toplum kuruluşlarıyla ekmek israfına yönelik daha etkili ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =