Görev süresi sona eren İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu  , ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" diye adlandırdığı sözde barış  planı  gereği ,  Batı  Şeria'dan bazı parçaları ken

haber7
0

Yedioth Ahronoth gazetesinde yayınlanan habere göre ,  Netanyahu  , Doğu Kudüs teki gayrimeşru bir yerleşim bölgesinde yaptığı konuşmada , Trump ın  planı  gereği İsrail in bir parçası olacak toprakların harita çalışmalarının yapılması aşamasında olduklarını; bunun birkaç hafta içinde biteceğini belirtti.

Haritanın kapsadığı tüm topraklarda , egemenlik anlayışının uygulanacağına işaret eden  Netanyahu  , bunun ,  Batı   Şeria  daki gayrimeşru yerleşim bölgeleri ile Agvar bölgesinin tümünü kapsadığını kaydetti. 

Netanyahu , İsrail için Batı  Şeria  sız bir vatanın söz konusu olmayacağını iddia etti. 

TRUMP IN SÖZDE BARIŞ PLANI

ABD Başkanı Trump , 28 Ocak ta  Netanyahu  ile Beyaz Saray da düzenlediği ortak basın toplantısında , tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Kudüs ün , İsrail in "bölünmez" başkenti kabul edileceğini söyleyen Trump , planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.

Planın açıklandığı toplantıya , Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) , Bahreyn ve Umman ın Washington büyükelçileri de katılmıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =