Çin'in  Hong   Kong  Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam , Çin'den  tahliye  edilen 161 kişinin  Hong  Kong'a ulaşarak  karantina   altına  alındığını duyurdu.

haber7
0

Lam , yaptığı açıklamada , yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle karantina altına alınanların yüzde 90 ının  Hong  Konglu olduğunu söyledi.

Tahliye edilenlerin salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında  karantina   altına  alındığını vurgulayan Lam , 148 kişinin evlerinde , 11 kişinin otellerde , 2 kişinin de  karantina  kamplarında gözetim altında tutulacağını ifade etti. 

Lam , 161 kişinin koronavirüsün azami kuluçka süresi olan 14 gün boyunca karantinada tutulacağını , bu süreci ihlal edenlerin 6 aya varan hapis ve para cezasına çarptırılacağını açıkladı.

Yeni tip koronavirüs salgını

Çin in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019 da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye nin de bulunduğu birçok ülke , Çin de mahsur kalan vatandaşlarını  tahliye  etmeye başlamıştı.

İlk olarak Çin in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edilen yeni tip koronavirüsün , kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü "acil durum" ilan etmişti.

Çin dışında 24 ülkeye ve Tayvan Adası na yayılan salgın nedeniyle Çin de 723 , Filipinler de ise 1 kişi hayatını kaybetmişti. Dünya genelinde virüs bulaşan kişi sayısı 34 bin 827 ye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =