Çin’de ortaya çıkan ve yaklaşık 700 kişinin ölümüne sebep olan  Koronavirüs  küresel ekonomiye de damgasını vurdu.

haber7
0

Çin imalat sanayiinde üretim yavaşlarken Apple başta olmak üzere birçok şirket üretime ara verdi. Çin’deki ekonomik büyümenin yüzde 1 düşmesi beklenirken , bu durum Türkiye’ye yarayacak.

Özellikle kozmetikten mobilyaya , tekstilden demir çeliğe , gıda ürünlerinden turizme kadar birçok sektörde talepler Türkiye’ye kaymaya başladı. Gelen siparişlerle birlikte sanayi üretiminde çarklar hızlanırken , imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı artıyor. 

 

KOZMETİKTE SİPARİŞLER DÖRT KAT ARTTI

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Genel Başkanı Ali Osman Akat , ABD-Çin  arasındaki ticaret savaşları ve yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle tedarik sürecinde aksamalar yaşandığını belirterek “Kimya , mobilya , oyuncak , plastik , tekstil , ayakkabı , deri , lastik , seramik gibi sektör ve ürünler , Türk markalarının ABD pazarına girişi ve tutunması için önemli bir kanal oluşturabilir. Çin’den ithal edilen ürünlerde bu virüsün taşınabileceği algısı nedeniyle bu ülke mallarına karşı direnç oluşmaya başladı , bu da siparişlere yansıyor. Hatta kendi şirketim Lactone’un faaliyet alanı olan kozmetik sektöründe son 15 günde siparişlerimiz neredeyse 4 kat arttı.

Sadece ABD değil , Avrupa’dan gelen siparişlerde de artış oldu. Bu kadar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =