Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan mutlu şehir  Sinop  , yüzde 40 ,8 oranı ile ülkenin en fazla ortanca yaş nüfusunu barındırıyor.

haber7
0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre , orta yaş nüfus oranının en yüksek olduğu il , 2019 yılında yüzde 40 ,8 ile  Sinop  oldu.  Sinop  u 40 ,2 ile Balıkesir ve 39 ,9 ile Giresun izledi. Diğer yandan 20 ,1 ile Şanlıurfa en düşük ortanca yaşa sahip il oldu. Şanlıurfa yı 20 ,9 ile Şırnak ve 21 ,8 ile Ağrı takip etti. Sinop’un Türkiye’deki iller arasında en ortanca nüfus oranında başı çekmesi; gençleri göç vermesinden ve emekli olan Sinopluların memleketlerine geri dönmelerinden kaynaklanıyor.

"BUNUN EN BÜYÜK SEBEBİ GÖÇ"

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan  Sinop  Belediye Başkanı Barış Ayhan , “Bunun aslında sebebi çok açık. Çünkü  Sinop  göç veren bir kent. Gönül isterdi ki aslında  Sinop  , Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip olsaydı. Böyle bir istatistikle lider olmak bizi çok daha mutlu ederdi. Türkiye bu yılda daha önceki yıllarda olduğu gibi , TÜİK verilerine göre , Türkiye’nin en  yaşlı  kenti olarak belirlendi. Tabii , bunun başındaki en büyük sebep bizim göç vermemiz. Maalesef kentimizin ekonomik şartları belli ki , Türkiye ortalamasının dışında olduğu için süratle büyük şehirde göç vermek zorunda kalıyoruz. Kentimizde yaşayan insanlarımız ekmek uğruna , aş uğruna , iş uğruna doğup büyüdükleri toprakları terk etmek zorunda kalıyorlar. Bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =