İttifak Holding Konyaspor'un orta saha oyuncusu  Faruk   Miya  , ülkesi Uganda'da altyapı imkanlarının iyileştirilmesi halinde dünya çapında futbolcuların yetişebileceğini söyledi.

haber7
0

Miya , AA muhabirine yaptığı açıklamada , "Uganda da Avrupa ya da Türkiye  deki  gibi  tesisler   olsa  Ballon d Or adayları çıkabilirdi." dedi. 

Futbola lisede başlayabildiğini belirten 22 yaşındaki futbolcu , "Futbolu profesyonel olarak oynayan biri değildim , sadece liseye giderken , sokakta oynuyordum. Ülkemde çok fazla tesisleşme yok. Ana problem de bundan kaynaklanıyor. Futbola başlamak isteyecek her genç bu sorunla karşılaşıyor. Maç yapılacak sahanın olmaması , yatırımların olmaması en büyük sorunlarımız. Ayakkabı ve sahaların eksikliği...  Uganda  açısından zorluklar bunlar. Akademi olarak adlandırabileceğimiz yerler çok az." diye konuştu.

Babasını erken yaşta kaybettiğini , annesinin de önceden futbola çok sıcak bakmadığını anlatan Ugandalı futbolcu , şu ifadeleri kullandı:

"Hayalimde futbolcu olmak vardı. En büyük hedefim Avrupa da oynamaktı. Televizyonda büyük takımları izlerdim. Annemin futbolu çok sevdiğini söyleyemem. Annem futbol oynadığım zamanlarda bana kızardı , eve gelme derdi. İlk olarak yerel oyunculardan oluşan milli takımımıza seçildim ve ilk maçımda Nijerya ya gol attım. Kupayı kazandık ve turnuvanın en iyi oyuncusu seçildim. Daha sonra Standard Liege in bana ilgisi ve teklifi ortaya çıktı. Evimize gelip annemle görüştüler. Çok ciddi olduklarını düşünmüyordum ama ciddilermiş. Ailemden çok fazla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =