Erzurum esnafı , son günlerde yaşanan deprem , terör , çığ ve uçak kazası gibi olayların bir daha meydana gelmemesi için Pir Ali Baba Türbesi'nin bulunduğu dağlık alana yaban hayvanlar için  2001   ekmek 

haber7
0

Erzurum u doğal afetlerden korumak için 487 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan Binbir Hatim geleneği 13 Aralık ta başladı. Bir ay boyunca çeşitli camilerde okunan 45 bin 835 hatim duası yaklaşık 5 bin kişinin katılımı ile 17 Ocak Cuma günü Ulu Cami de yapıldı. Hatimler sürdüğü günlerde Muhittin Olçun , Pir Ali Baba nın merkez Palandöken ilçesine bağlı Dutçu köyündeki türbesinin bulunduğu dağa yaban hayvanlar için araçlarla götürdüğü 1001  ekmek  bıraktı. Olçun , son günlerde yaşanan deprem , çığ , uçak kazası ile birlikte terörün de def olması , Çin de yaşanan koronavirüs ün de ülkemize gelmemesi için yine Pir Ali Baba nın türbesinin bulunduğu yere giderek bu kez  2001   ekmek  bıraktı.

Esnaflığın yanı sıra din adamlığı ve televizyon programcılığı da yapan Olçun , "Pir Ali Baba , Eğer her yıl binbir hatim okursanız , Allah bu memleketi özellikle zelzeleden (doğal afetlerden) korur sözü ile başlayan gelenekte bende yıllardır yaban hayat için  doğaya  1001  ekmek  bırakıyorum. Ama son günlerde art arda yaşanan felaketler nedeniyle Pir Ali Baba nın türbesinin bulunduğu dağlık alana gelip dua ederek  doğaya  bu kez  2001   ekmek  bıraktık. İnşallah yaşadığımız bu olayları bir daha ne biz ne de bir başkası yaşamaz"  diye  konuştu.

Yaban hayata sahip çıkılması gerektiğini sözlerine ekleyen Muhuttin Olçun , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =