Libya'da darbeci General Halife Hafter'e bağlı güçler , başkent Trablus'un 400 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'yi  ele  geçirdi.

haber7
0

Libya nın yasal temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti ne (UMH) bağlı güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu ofisinden yapılan yazılı açıklamada , kontrollerindeki  Sirte  kentine pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren çok uluslu bir şekilde saldırı düzenlendiği belirtildi.UMH , SİVİLLERİN CAN GÜVENLİĞİ NEDENİYLE ÇEKİLDİ

Açıklamada , UMH güçlerinin kenti savunma imkanı bulunduğu ancak karargahla iletişim halinde ve kentteki 120 bin sivilin can güvenliği göz önünde bulundurularak emir-komuta zinciri çerçevesinde geri çekildiği kaydedildi.

UMH açıklamasında ,  Sirte  deki Medhali Selefi görüşlü bir silahlı grubun taraf değiştirmesiyle birlikte ağır silahlarla sokak çatışmaları riskinin artmasının geri çekilme kararını güçlendirdiği de vurgulandı.

 

 

Libya nın devrik lideri Muammer Kaddafi nin de doğum yeri olan  Sirte  de , eski rejim yanlılarının kente giren  Hafter  milisleriyle kutlama yaptığı görüntüler ise sosyal medyaya yansıdı.

UMH: KENTİN DIŞINDA BEKLİYORUZ

Açıklamada ayrıca UMH birliklerinin kent dışında hazır durumda beklediği aktarıldı.

UMH saflarındaki en güçlü ve en büyük silahlı yapı durumundaki Misrata kentinin savaşçı grupları , sosyal medyadan dün gece saatlerinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =