emeklilik  hesaplaması , kişinin sigortaya başlangıç tarihi ve prim gün sayısına göre kanunla belirlenen aralıklara göre  emekli  olacağı tarih baz alınarak yapılır. SGK ve Bağ-Kur ile ne  zaman   emekli  olunabilir?  2020  emekli

haber7
0

4A , 4B ya da 4C sigorta koluna bağlı olarak çalışanların  emeklilik  hesaplamaları farklılık gösterir. Yani SSK lı olarak çalışan bir işçi ile Bağkur üzerinden prim ödemesi yapanların  emeklilik  süreleri aynı değildir. Yaş ve prim sayısı emeklilikteki 2 önemli etkendir. Ayrıca kadın ve erkeklerin  emeklilik  hesaplaması da farklılık gösterir. 01.05.2008 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar için  emeklilik  yaşını belirleyen temel ölçüt sigorta başlangıç tarihiydi. Ancak 01.05.2008 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olanlar için  emeklilik  yaşını belirleyen temel ölçüt prim gün sayısının doldurulduğu tarihtir.Peki ne  zaman   emekli  olabilirim?  emeklilik  yaşımı nasıl hesaplarım? İşte bu soruların yanıtı haber7.com’da!

  Ne  zaman   emekli  Olabilirim?

Kişinin ne  zaman   emekli  olacağı "sigorta türü" , "doğum tarihi" , "sigorta başlangıç tarihi" ve "cinsiyete" göre değişiklik gösterir. Ancak yeni düzenlemeler ile tüm sigorta türlerinde kadın veya erkek farkı olmadan kademeli olarak 65 yaş uygulamasına geçiliyor. Özetle 65 yaş uygulamasına tam olarak geçiş sağlandıktan sonra  emeklilik  hesaplamasındaki tek fark , 4A (özel sektör) çalışanlarının 7.200 gün (20 yıl) prim , 4B ve 4C  çalışanlarının ise 9.000 gün (25 yıl) prim ödemesi olacak.

Emeklilik Yaşını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =