Endonezya'nın ihtiyaçları için Türkiye'de tasarlanan ve geliştirilen Kaplan MT (Harimau) orta ağırlık sınıfı tankın seri üretimi başlıyor. Tank için yeni ihracat olanaklarına yönelik görü

haber7
0

FNSS Üst Yöneticisi Nail Kurt , AA muhabirine , Endonezya nın savunma sanayisindeki devlet kuruluşu PT Pindad firması ile Endonezya Kara Kuvvetleri için geliştirdikleri Kaplan tankı projesine ilişkin bilgi verdi.

Geçen yılın son günü itibarıyla 18 aracın seri üretiminin nihai sözleşmeye bağlandığını bildiren Kurt , Kaplan tankının seri üretiminin başladığını söyledi. Kurt , bir prototipin yıl sonuna doğru teslim edileceğini , kalan siparişin de büyük ölçüde 2021 de teslimatlarıyla tamamlanacağını belirtti.

Kurt , "Endonezya dan beklentimiz , projenin tüm hızıyla devam etmesi. Bütçe çalışmaları kapsamında bu yıl içinde ve önümüzdeki yıl ilave siparişlerin alınmasını bekliyoruz." dedi.

Kaplan tankının çok kullanışlı bir ürün olduğuna işaret eden Kurt , çalışmalar sonunda ortaya zırhlı birliklerin kullanabileceği , gerektiğinde piyadeyle birlikte rahatlıkla hareket edilebilen , ana muharebe tankından daha hafif ve maliyet etkin ama vuruş gücü neredeyse ana muharebe tankına eş değer bir ürün ortaya çıktığını dile getirdi.

Kurt , tankın bu özellikleriyle bugünün asimetrik savaş ortamında birçok ülkenin dikkatini çektiğini ifade ederek , şöyle konuştu:

"Ana muharebe tankının konuşlandırılması , operasyonel maliyeti çok fazla. Karşınızda ona denk bir güç yoksa fazla oluyor. Kaplan , vurucu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =