Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı Mustafa Selim Yazıcı ,  Gönüllü   bireysel   emeklilik  fonlarının ağırlıklı ortalama net getirisinin son 10 yılda TÜFE'nin 72 puan , son 5 yılda 35

haber7
0

TKYD nin LUDENS İleri Finansal Hizmetler e hazırlattığı "Emeklilik  fonları  Performans Raporu" İstanbul da bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı. Toplantıda; BES , yatırım fonlarında yaşanan gelişmeler ve Otomatik Katılım Sistemi (OKS) konuları ele alındı.

TKYD Başkanı Yazıcı , toplantıda yaptığı konuşmada , yatırım fonlarının geçen yıl oldukça iyi performans gösterdiğini belirterek , "En yüksek performansı katılım hisse senedi  fonları  gösterirken , ikinci sırada yabancı hisse senedi , üçüncü sırada ise hisse senedi kategorisi yer aldı. Yatırım  fonları  2019’da ciddi ivme yakaladı." değerlendirmesinde bulundu."NİTELİKLİ FONLARIN AĞIRLIĞI TARİHTEKİ EN YÜKSEK SEVİYESİNDE"

Nitelikli fonların ağırlığının yüzde 47 ile tarihteki en yüksek seviyesine ulaştığına dikkati çeken Yazıcı , şunları söyledi:

"Yatırım fonlarında hisse ve bono yatırımcısının ağırlığı azalırken katılım  fonları  ve değişken/karma fonlar yatırımcısının ağırlığı arttı. Gönüllü  bireysel   emeklilik  fonlarının ağırlıklı ortalama net getirisinin son 10 yılda TÜFE nin 72 puan , son 5 yılda 35 puan ve BES in başladığı 2004 den itibaren ise TÜFE nin yaklaşık 273 puan üzerinde  getiri  sağladığını görüyoruz. 2019 da ise gönüllü BES fonlarının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =