Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede  Önlenemezse  , küresel havacılık sektörüne olası maliyetinin , 2003'te görülen SARS'ın neden olduğu faturadan daha ağır olaca

haber7
0

Küresel havacılık sektörünü olumsuz etkileyen koronavirüs salgınının olası faturasının , kısa sürede çözüm bulunamaması durumunda 2003 te görülen SARS tan daha ağır olabileceği belirtiliyor. Uzmanlar , Çin de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınının , havacılık sektörüne olası etkilerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) nezdinde Türkiye nin Daimi Temsilcisi Suat Hayri Aka , Çin’in en yoğun yolcu trafiğine sahip 10 havalimanından 6-7 bin civarında seferin iptal edilmesinin orta ve uzun vadede sürmesi halinde ülke sivil havacılığı ve ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratacağını söyledi.

Pekin , Şanghay , Çengdu , Şenzen ve Zihan havalimanlarından uçuşların yarıya indirildiği , Vuhan’dan uçuşların tamamen durdurulduğunu anımsatan Aka , "ABD , İngiltere , Almanya , Fransa , Kanada , Endonezya ve Türkiye gibi Çin’le yoğun kargo ve yolcu trafiğine sahip ülkelerde hava yolu şirketlerinin seferlerini durdurması , bütün dünya sivil havacılığını ve ekonomisini de etkileyecektir." dedi.

SARS ve kuş gribi gibi benzer salgın hastalıklara değinen Aka , hastalığın yayılma hızına ve etkisine göre seyahat kısıtlamaları getirildiği zaman , hava yolu şirketlerine olan talebin düştüğünün altını çizdi.

Aka , 2003 yılındaki SARS ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =