Interpol tarafından aranırken İstanbul'da gözaltına alınan  İranlı  rap müzik sanatçısı Emir Hüseyin Maksudlu ,  serbest  bırakıldı.

haber7
0

İran uyruklu Maksudlu nun avukatı Gül Erdoğmuş , müvekkili hakkında uygulanan idari gözetim kararının kaldırılarak derhal salıverilmesi talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren  İstanbul  2. Sulh Ceza Hakimliği kararında , ilgili yasa maddesi uyarınca sınır dışı etme ve kaçma-kaybolma riskine dayalı olarak idari gözetim kararı verildiği aktarıldı.

Sınır dışı etme kararının idari yargı yolunda çözümlenmesi gerektiği bildirilen kararda , İl Göç İdaresinin mahkemeye gönderdiği yazıda , Maksudlu nun vize ihlali yaptığının belirtildiği kaydedildi.

Vize ihlali konusunun tek başına idari gözetim gerektirmediğine vurgu yapılan kararda , Maksudlu nun Büyükçekmece de ulaşılabilir adresinin bulunması ve kaçma-kaybolma riskinin olmaması nedeniyle idari kararın kaldırılmasına hükmedildiği anlatıldı.

Hakimlik ayrıca , Maksudlu nun sınır dışı işlemlerinin derhal yapılmıyorsa salıverilmesine ve kararın bir örneğinin İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilmesini karara bağladı.

Avukat Gül Erdoğmuş , müvekkilinin sınır dışı edilmemesi için İdare Mahkemesine dava açtıklarını , bu davanın sonuçlanmasını beklediklerini belirterek , dava sonuçlanıncaya kadar müvekkilinin Türkiye den başka bir ülkeye gönderilmeyeceğini söyledi.

OLAYIN ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =