1915   Çanakkale   Köprüsü  yükselmeye devam ediyor. Son yapılan çalışmaların ardından tarihi köprünün ayaklarının uzunluğu  150  metreye ulaştı.

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2017 de temeli atılan Çanakkale nin Lapseki ilçesine bağlı Şekerkaya Mevkiisi ile Gelibolu nun Sütlüce Mevkiisi arasında yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü nün  ayakları  her geçen gün biraz daha yükselmeye devam ediyor.

 

 

Eylül ayında , her iki yakadaki köprü  ayakları  arasında bağ krişi montajı yapılmıştı. Bu kez de yapılan son çalışmalar ile tarihi köprünün her iki yakada bulunan deniz içindeki kesonları üzerine 15. blokları yerleştirildi ve köprünün ayak uzunluğu  150  metreye ulaştı. Tamamlandığında 318 metreye kadar ulaşacak olan köprü  ayakları  bu montajın ardından biraz daha yükseldi.

 

 

1915 Çanakkale Köprüsünün , Cumhuriyet in kuruluşunun 100 üncü yılını simgelemesi nedeniyle orta açıklığının 2023  metre  olması planlanıyor. Bu açıklık , dünyanın en uzun kuleler arası açıklığa sahip asma köprüsü olması özelliğini taşıyor. Köprü hizmete açıldıktan ise sonra iki yaka arasındaki ulaşım mesafesi 6 dakikaya inecek. Tarihi köprünün bölgeye de ciddi kazanımlar sağlayacağı ve özellikle Lapseki’ye yatırımcı talebinin artacağı ön görülüyor.

Sürdürülen proje çalışmaları kapsamında 1 asma köprü , 2 yaklaşım viyadüğü , 4 betonarme viyadük , 6 alt geçit köprüsü , 38 üst geçit ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =