Alman otomobil üreticisi  Volkswagen  AG'nin ticari  kamyon  birimi Traton , ABD'li  kamyon  üreticisi Navistar International'ın hisselerini satın almak için 2.9 milyar dolar değerinde teklif verdiğini açıklarken , yat

haber7
0

Navistar hisseleri , Traton un gece saatlerinde açıkladığı teklifinin ardından borsa kapanışı sonrası yapılan işlemlerde yüzde 50 artışla hisse başına 36 doları aştı. Bu yükseliş , yatırımcıların anlaşmanın değerinin Traton un ilettiği tekliften daha yüksek olmasını beklediklerini gösterdi.

Dünyanın dört bir yanındaki  kamyon  üreticileri , satışların gerilediği bu dönemde yeni nesil motor ve aktarma organlarını geliştirme maliyetlerini düşürmekte zorlanıyor ve bu yüzden ortaklıklar kuruyorlar. Navistar ve VW , 2017 de elektrikli  kamyon  geliştirme konusunda işbirliği yapacaklarını söylemişti.

Traton hisseleri bugün yüzde 0.4 yükselirken , Volkswagen hisseleri yüzde 0.7 geriledi.  Volkswagen  , 2016 da yüzde 16.8 lik ilk hisseyi satın aldıktan sonra , Navistar ın geri kalanını satın almakla ilgilendiğini açıklamıştı. Traton ve Navistar , yıllık maliyetleri yılda 200 milyon dolar azaltmayı amaçlayan satın alma ve bazı teknoloji gelişmeleri konusunda işbirliği yapıyor.

Traton , Navistar ın hisselerinin yüzde 16.9 unu kontrol eden Navistar ın en büyük hissedarı Carl Icahn ı ikna etmek zorunda kalacak. Refinitiv verilerine göre , Icahn ve diğer iki fon , Mark Rachesky nin MHR Fon Yönetimi ve Gabelli Fonları , Navistar ın hisselerinin yüzde 40 ına sahip.

Chicago yakınlarında bulunan Navistar , Traton un teklifini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =