İspanya'nın doğusundaki  Katalonya  özerk yönetiminin Hükümet Başkanı Quim Torra , 'Bu yasama meclisinin artık daha fazla atacağı siyasi bir adım yoktur.' diyerek  erken  yerel seçime gideceklerini bildirdi.

haber7
0

Barselona daki  Katalonya  Başkanlık binasında , gazetecilerden soru almadan kamuoyuna açıklama yapan Torra , milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra koalisyon ortakları arasındaki görüş ayrılıklarının aşılamayacak düzeye ulaşmasından dolayı  erken  seçimden başka alternatif kalmadığını belirtti.

 

Ayrılıkçı görüşlü iki siyasi partiden oluşan koalisyon ortaklarından  Katalonya  için Birlik (JxCat) ve  Katalonya  Cumhuriyetçi Solu (ERC) arasındaki "birliğin koptuğunu ve bunun  Katalonya  hükümetini tehlikeye attığını" kaydeden Torra ,  Katalonya  özerk yönetimi 2020 bütçesinin bu akşam kabul edilmesinin ardından  erken  seçim tarihini açıklayacağını duyurdu.

Torra , 1 Ekim 2017 de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumu sonrasında İspanya devletinin  Katalonya  da "darbe" yaptığını savunarak , "demokrasi , adalet ve özgürlük isteyen bir ülke" olarak tanımladığı  Katalonya  nın "özgürlüğüne kavuşmasının tek yolunun birlik olmak olduğunu" savundu.

 

JxCat partisi üyesi Torra nın  Katalonya  parlamentosundaki milletvekilliği , hakkında verilen kamu görevinden 1 ,5 yıl men cezasından dolayı düşürülmüştü.

Katalonya özerk yönetim parlamentosu başkanı Roger Torrent ve partisi ERC , başlarda Torra ya destek vermiş ,  Katalonya  parlamentosunda İspanyol mahkemesinin kararını tanımayan , Torra nın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =