Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken , marka taklidi ve izinsiz  tescilli  markalı  ürün  satışının karşılığının  hapis  ve  para   cezası  olduğunu belirterek , işletmeleri uyardı.

haber7
0

Palandöken , yazılı açıklamasında , markaları ve  tescilli  ürünleri hukuken korumaya yönelik düzenlemelere dikkati çekti.

Bu kapsamda ,  tescilli  markayı izinsiz kullanmanın  hapis   cezası  gerektirdiğini ifade eden Palandöken , "İzinsiz  tescilli  markalı ürün satışının  cezası  büyük. Ülkemizde tescili yapılmış bir markanın , sahibinin izni olmadan kullanılmasının 1 yıl ile 3 yıl arasında değişen  hapis   cezası  ile 20 bin güne kadar  para   cezası  var. Hiç kimse ve hiçbir işletme  tescilli  bir markanın sahibinin izni olmadan satış , dağıtım , ticaret yapmamalı." değerlendirmesinde bulundu.

Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında , markayı ya da ayırt edilemeyecek kadar benzerini kullanmanın , bu ürünleri satmanın , dağıtmanın , ihraç etmenin , ticari amaçla elde bulundurmanın karşılığının  hapis  ve  para   cezası  olduğunu vurgulayan Palandöken , şunları kaydetti:

"Marka üzerindeki haklar hukuken açıkça belirtilmiş.  hapis  ve  para  cezasıyla karşılaşmamak için kesinlikle  tescilli  bir ürün izinsiz satılmamalı. Satan ya da markayı kullanan bir işletme görüldüğünde ya da kendi ürünlerinin marka taklidi olduğu fark edildiğinde de bildirilmeli. Başkasının hak sahibi olduğu marka taklit edilerek üretilmiş malı , satışa arz eden veya satan kişinin bu malı nereden temin ettiğini bildirmesi , üretenlerin de ortaya çıkarılmasını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =