Günde ortalama 30 bin , yılda ise yaklaşık 8 milyon taşıtın ticaretinin yapıldığını taşıt  alım  satım pazarına ilişkin çok önemli bir  sistem  3 Şubat itibariyle yürürlüğe giriyor. Ticaret Bakanlığı ile ya

haber7
0

Sistem ile hem aracın devir işlemi , hem de paranın transfer işlemi aynı anda noter huzurunda yapılacak. Kayıt dışılığın da önüne geçilmesine yardımcı olacak sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin detayları Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin anlattı.

ılda 8 milyona aracın alım-satım ve devir işleminin gerçekleştiği ikinci el  otomobil  pazarında güvenli ödeme dönemi başlıyor.

Ocak ayının ilk haftası Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokol sonrasında ikinci el araç  alım  satımına yönelik Güvenli Ödeme Sistemi nin kurulması ve işletilmesi için noterlere yetki verildi.

Düzenleme kapsamında ortaya çıkan 6 aylık kurulum süreci 20 güne kadar indirilerek 3 Şubat a çekilmişti.

Bakanlık tarafından kendisine verilen yetki ile harekete geçen Türkiye Noterler Birliği gerekli alt yapı çalışmalarını neredeyse tamamladı.

ALIM-SATIMI KOLAYLAŞTIRACAK

İkinci el taşıt satışında kimi zaman ortaya çıkan dolandırmaya yönelik olumsuz girişimleri de kökünden ortadan kaldıracak  sistem  günde 30 bin , yılda ise yaklaşık 8 milyon taşıtın ticaretinin yapıldığı pazarda  alım  satım işlemlerini de kolaylaştıracak.

EŞ ZAMANLI DEVİR OLABİLECEK

Noterlerde ödeme ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =