İzmir  Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ,  domuz   gribini  5  dakikada   tespit  edebilen bir  cihaz  yaptı.

haber7
0

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesinde kurulan  İzmir  Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) , TÜBİTAK gibi pek çok bilimsel çalışmalara imza atıyor. Merkezin son buluşu , kamuoyunda domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünü 5  dakikada   tespit  edebilen taşınabilir 70 gram ağırlığında  cihaz  oldu.

Araştırmanın grup lideri Doktor Arif Engin Çetin "Bu virüsün tahlil süreci uzun sürüyor. Bizim geliştirdiğimiz cihazda ise  beş   dakikada  sonucu alabiliyoruz. Ayrıca bu  cihaz  diğerlerine göre daha ucuz. Üç bin lira gibi düşük bir maliyete mal oldu. Cihazı yerli ve milli kaynaklardan tasarlayıp ürettik. Türkiye de bu konuda yapılan tek çalışma. Ülkemizde H1N1 in tespiti için kullanılan teknolojilerin tamamı yurt dışından temin ediliyor" diye konuştu.

Bu arada patent başvurusunun ardından cihazın seri üretimine geçilecek.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =