İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu , işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan  Ürdün   Vadisi  ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin "ilhakının" pazar günü Meclis'te oylanacağını açıkl

haber7
0

ABD Başkanı Donald Trump ın Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla hazırlandığı iddia edilen sözde barış planını açıkladığı Beyaz Saray daki basın toplantısına katılan Netanyahu , toplantıdan sonra medya mensuplarının sorularını cevapladı.

Planı değerlendiren Netanyahu , Batı Şeria daki Ürdün  Vadisi  ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail e ilhakını" 2 Şubat taki kabine toplantısında oylamaya sunacağını ifade etti. 

İsrail in 1967 de işgal ettiği Batı Şeria da 250 ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci , Batı Şeria da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

ABD Başkanı Donald Trump , bugün  İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu nun katıldığı Beyaz Saray daki basın toplantısında sözde barış anlaşmasını açıklamıştı.

Netanyahu , Beyaz Saray daki toplantıda ABD nin sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Batı Şeria daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "İsrail toprağı" olarak tanıyacağını duyurmuştu.

Sözde barış planının açıklandığı toplantıya katılan ABD nin  İsrail  Büyükelçisi David Friedman da "İsrail in , yerleşim birimlerini ilhak etmek için beklemesine gerek var mı?" şeklindeki bir soruya "Hayır  İsrail  in beklemesine gerek yok." cevabını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =