Balıkesirli elektronik mühendisi Cengiz Çetin DeHa ismini verdiği cihazla depremleri meydana gelmeden öğrenebileceğini iddia etti. Çetin , hayvanların depremden önce duydukları huzursuzluğun üzerine giderek depremle

haber7
0

Balıkesirli elektronik mühendisi Cengiz Çetin  Deprem  öncesinde açığa çıkan elektromanyetik dalgaları cihazın algılayarak büyüklüğü 5 olan depremi 10 dakika önceden haber alan bir  sistem  geliştirdiğini açıkladı.

Çetin , cihazın alarm vermesinden sonra 10 dakika içinde  Deprem  olmaması durumunda ilk 2 saatte 6 , 5 saat içinde 7 ve 7 ila 24 saat içinde de 7’nin üzerinde büyüklükte bir depremin beklenmesi gerektiğini vurguladı.

İcadının tamamen bilimsel olduğunu söyleyen Cengiz Çetin Tayvanlı  Deprem  tahmincisi Dyson Lin’in de kendisine ulaşarak icat ettiği cihaz hakkında bilgi istediğini kaydetti.  

“DEPREM HABERCİSİNİ ÜRETMEYİ BAŞARDIM”

Son günlerde ardı ardına yaşanan depremlerin ardından  Deprem  Habercisini yapmaya karar verdiğini belirten Balıkesirli Elektronik Mühendisi Cengiz Çetin , “DeHa  Deprem  habercisi sistemini son günlerde oluşan  Deprem  fırtınalarının bizleri etkilemesi sonucu yapmaya karar verdim. DeHa  Deprem  habercisi; lokal bir  Deprem  habercisi olup 50 kilometre yarı çap alanda oluşan 5 ve üzeri büyüklükteki depremleri haber verecek şekilde dizayn ettim.

İki türlü  Deprem  habercisi oluşturdum. Biri normal sinyal veren , diğeri ise hem sinyal verip hem de daha önce hafızasına vermiş olduğumuz iki tane telefona mesaj atan bir DeHa sistemi yaptım. Son ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =