İran Yönetimi , Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'ye yönelik suikastı planlayan üst düzey  CIA  yetkilisinin Afganistan'da düşen uçakta bulunduğunu  iddia  etti.

haber7
0

Tahran Yönetimi’nin sözcüsü olarak nitelendirilen “Mizan” yayın kuruluşunun haberine göre; El Kaide lideri Usame bin Ladin‘in öldürüldüğü operasyonda da dahli olduğu  iddia  edilen Michael D’Andrea , dün Afganistan‘ın Gazne vilayetinde düşen uçaktaydı.

Taliban , CIA‘e ait olduğunu öne sürdüğü uçağın düşmediğini , kendileri tarafından düşürüldüğünü öne sürdü. Ancak örgüt herhangi bir delil sunmadı.

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı‘nın (CIA) İran , Afganistan ve Irak’ta operasyonlarının başı olan “Dark Prince” (Karanlık Prens) lakaplı D’Andrea’nın , İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik suikastı planladığı  iddia  ediliyor.

ABD’nin en önemli casuslarından biri olarak gösterilen D’Andrea , CIA‘e İran’da Humeyni Devrimi‘nin gerçekleştirildiği 1979 yılında katıldı. D’Andrea , İran’daki operasyonları nedeniyle “Ayetullah Mike” takma ismiyle anılıyor.

ÇELİŞKİLİ HABERLER GELİYOR

Düşen uçakta kaç kişinin bulunduğuna ve öldüğüne dair haberler oldukça tartışmalı... Taliban uçaktan altı ceset çıkarıldığını öne sürdü. Bir Afgan polis müdürü ise dört kişinin öldüğünü , iki kişinin ise kayıp olduğunu ifade etti.  ABD  li bir yetkili de uçakta ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =