Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  , Rusya ile Türkiye'nin Suriye'deki muhaliflerin militanlardan ayrılması konusunda daha net bir çalışma yapılması konusunda mutabakat sağladığını söyledi.

haber7
0

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov , Moskova da Güney Sudan Dışişleri Bakanı Awut Deng Acuil ile düzenledikleri ortak basın toplantısında dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yla yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

 

Lavrov , "Militanlar İdlib den çıkmaya devam ettikçe radikal grupların etkisi daha da artıyor. Bu nedenle , dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yla yaptığımız telefon görüşmesinde bu konuyu etraflıca istişare ettik. Siyasi sürece katılmaya hazır olan vatansever silahlı muhaliflerin BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanınan gruplardan ayrılmasına ilişkin mutabakatın uygulanması için daha net bir çalışma yapılması konusunda anlaştık. Bunun yerine getirilmesi gerekli" dedi.

Lavrov , Rusya ve Türkiye nin söz konusu mutabakatı en kısa sürede hayata geçirme niyetinde olduğunun altını çizdi.

 

 

"TERÖRİSTLERE HİÇBİR ŞEKİLDE MERHAMET GÖSTERİLEMEZ"

Sivillerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinden tahliyesi için ateşkes ilan edildiğini ve insani koridorlar oluşturduğunu ancak teröristlerin saldırılarını sürdürerek sivillerin tahliyesini engellediğini ve onları canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığını anlatan Lavrov , "Silahlı gruplardaki militanlar , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =