Güney  Kore'de , Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek için Çin'den  dönen  92 asker  karantinaya  al

haber7
0

Güney  Kore  Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada , yaklaşık 150 askerin geçen haftalarda Çin e gittiği belirtildi.

 

Açıklamada , koronavirüsün kuluçka döneminde olabileceği ihtimaliyle söz konusu askerlerden 92 sinin evlerinde veya bağlı olduğu üslerde karantina altına alındığı ifade edildi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Choi Hyun-soo , basın toplantısında , askeriyede şu ana kadar şüpheli vaka görülmediğini ancak önlem olarak çeşitli adımlar atıldığını söyledi.

Choi , yetkililerin askerlere dışarı çıkmaktan imtina etmelerini önerdiğini dile getirdi.

4 kişide yeni tip koronavirüsün tespit edildiği ülkede , askerlerden ateş veya öksürme gibi belirtiler gösterdiklerinde yetkililere haber vermeleri istendi.

Güney  Kore  de yaklaşık 100 askeri hekim ve asker , ülke genelindeki liman ve havalimanlarında kurulan kontrol noktalarında ülkeye gelenlerin ateşini ölçüyor ve karantina çalışmalarını yürütüyor.

Güney  Kore  Sağlık Bakanı Park Neung-hoo başkanlığında dün toplanan acil durum komitesi , yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) yarattığı tehlikeye karşı alarm düzeyinin en yüksek 4 üncü seviye olan "sarı" dan 3 üncü seviye olan "turuncuya" yükseltilmesine karar vermişti. Turuncu alarm , bir bulaşıcı hastalığın ülkedeki kısmi yayılma durumuna işaret ediyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =