Resmi   Rezerv   Varlıkları  , 2019 aralık döneminde bir önceki aya göre yüzde 0 ,6 artarak 105 ,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

haber7
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ,2019 Aralık dönemi uluslararası rezervler ve döviz likiditesi verilerini açıkladı. Buna göre;  Resmi   Rezerv   Varlıkları  , bir önceki aya göre yüzde 0 ,6 artarak 105 ,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla , döviz  Varlıkları  bir önceki aya göre yüzde 0 ,3 artarak 77 ,1 milyar dolar olarak kaydedildi , altın cinsinden  Rezerv   Varlıkları  ise yüzde 1 ,5 artarak 26 ,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri , menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 5 ,3 artarak 16 ,0 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 11 ,2 milyar dolar anapara , 4 ,8 milyar dolar faizden oluştu. Ayrıca , Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 18 ,4 milyar dolar olup , söz konusu tutarın 9 ,3 milyar dolar bir ay vadeli oldu.

Şarta bağlı döviz çıkışları , 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2 ,1 azalarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =