Pilot ile kule arasında iletişimi sağlayan ses haberleşme sisteminde  Yeni  bir  dönem  başlıyor.

haber7
0

Ankara merkezli ONUR Mühendislik tarafından geliştirilen IP tabanlı yerli ve  milli  ses haberleşme sistemi (OCS-NG4000) , bugüne kadar TSK ya ait hava meydanlarında kullanılıyordu. DHMİ tarafından da tedarik edilen sistem; Gaziantep , Muş , Adana , Siirt , Sinop , Van , Şırnak , Bingöl , Kastamonu , Aydın ve Ordu-Giresun Havalimanlarında devreye girdi. Sistemin ilk uçuşlu kabul testi Aydın Havalimanı nda yapıldı.

Başarıyla gerçekleşen inişin ardından ONUR Genel Müdürü Noyan Dede "Sistemimiz ,  Yeni  nesil standartların tümünü karşıladı. Aydın daki ilk inişin ardından pilotlar daha önce kuleyi hiç bu kadar net duymamıştık diyerek , bizleri tebrik etti" dedi.

Sistemin en önemli özelliği; üç-dört operatörün yapacağı işin bir operatör tarafından yapılmasına imkân vermesi ve tek bir panel üzerinden tüm haberleşmenin yönetiliyor olması. Noyan Dede "Yerli imkanlarla geliştirdiğimiz sistem , yurt dışından alınan sistemlere oranla en az yüzde 30 tasarruf sağlıyor" diye konuştu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =