Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milislerin  sözcüsü  Ahmed el-Mismari , bugün Misrata kenti yakınlarındaki bir bölgeye düzenledikleri saldırının s

haber7
0

Hafter in liderlik ettiği  Libya  Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun sözcüsü Mismari , sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada , Berlin’de yapılan ateşkes çağrılarına rağmen Misrata’nın güneydoğusundaki Ebu Kıreyn bölgesine düzenledikleri saldırının "burada yaşanan askeri hareketliliğe karşı önleyici bir operasyon olduğunu" iddia etti.

Mismari ,  Libya  krizine yönelik uluslararası girişimlere değinerek , "Libya’daki sorunun çözümü siyasetle  değil   ancak   silah  yoluyladır" ifadesini kullandı.

Berlin Konferansı sonuç bildirgesine göre ,  Libya  nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve  Hafter  tarafından beşer temsilcinin Cenevre’de , BM himayesinde buluşacağı 5+5 askeri komitesinin bu hafta toplanması bekleniyor.

Hafter milisleri , bu toplantı öncesinde , ateşkesi ihlal ederek başta başkent Trablus olmak üzere UMH kontrolündeki bölgelere saldırılarını yoğunlaştırdı. Başkentte dün ve bugün belirli aralıklarla farklı şiddette çatışma ve patlama sesleri duyuldu.

Hafter milislerinin dün başkentin dünyaya açılan tek kapısı Mitiga Havalimanı’na yönelik grad füzeleri ve havanla düzenledikleri saldırılarda , yerleşim yerleri ve bir hastane vurulmuş; Fas uyruklu 1 sivil hayatını kaybetmiş , 5 i de yaralanmıştı.

Uluslararası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =