Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) , darbeci asker Halife Hafter'in ateşkes sözünde durmayacaklarını  ispat  ettiğini duyurdu.

haber7
0

Libya nın meşru yönetimi  UMH  nin sözcüsü Muhammed Kununu , yaptığı yazılı açıklamada , "Hafter in  milisleri  söz ve  anlaşmaya   uymayacaklarını   ispat  etti." ifadesini kullandı.

Hafter e bağlı milislerin Misrata ya hava destekli kara saldırısı düzenlediği belirtilen açıklamada , başkent Trablus un halen bombalanmaya devam edildiği bildirildi.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kuvvetlerimiz , Mısır yapımı askeri teçhizat ve mühimmatı ele geçirdiği gibi , bazı silahlı araçları etkisiz hale getirmiştir. Aralarında yabancıların da olduğu isyancı paralı  milisleri  kontrol altına aldık. Bunların bir kısmı yanan araçların içinde cesetleri bırakarak kaçtı."

Kununu , açıklamasında Misrata nın güneyindeki Ebu Karin den doğuda Sirte ye kadar uzanan bölgede sivillere paralı milislerden uzak durmaları ve kendilerini canlı kalkan olarak kullandırmamaları çağrısında bulundu.

Daha önce  UMH  ye bağlı askeri sözcü yaptığı açıklamada ,  Hafter  e bağlı isyancı milislerin , Trablus un sivil mahallelerini ve Mitiga Havalimanı nı ağır silahlarla gelişigüzel bombalamaya devam ettiğini duyurmuştu.

Libya nın başkenti Trablus , 4 Nisan 2019 dan bu yana  Hafter  milislerinin saldırılarına hedef oluyor.  Hafter  güçleri , 19 Ocak Pazar günü Almanya nın başkenti Berlin Konferansı nda yapılan ateşkes ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =