Etiketler:

Pekin Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi Ümit Alperen , Washington ve Pekin hükümetleri arasında geçen hafta imzalanan birinci faz ticaret anlaşması sayesinde ABD'nin  Çin  için önemli bir ener

haber7
0

Pekin Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi Ümit Alperen , dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret savaşı başlamadan önce Çin in ABD’den 2017 de 9.1 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştirdiğini kaydederek , anlaşma kapsamında Çin in ABD den 2020 ve 2021 de toplam 52.4 milyar dolar değerinde enerji ürünleri ithal etme sözü verdiğine dikkati çekerek. "ABD Çin’in önemli bir enerji tedarikçisi konumuna gelecektir" dedi.

Çin in 2018 de 45 farklı ülkeden ham petrol ithal ettiği bilgisini paylaşan Alperen , öte yandan ülkenin ham petrol talep artışının 2019 da yüzde 5.2 olduğunu , ancak bu yıl bu oranın yarı yarıya düşerek yüzde 2.4 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti.

Alperen , söz konusu sebepler nedeniyle Çin in bazı enerji tedarikçileriyle anlaşmalarını iptal etmek zorunda kalabileceğini vurgulayarak , "Bu durumda Çinli enerji ithalatçılarına ceza gelebilir. Diğer yandan , Çin , zaten yaptırım altında bulunan İran’dan petrol alımını daha da azaltabilir. Fakat bunun da İran üzerinden Çin’e politik bir maliyeti olması kaçınılmazdır." dedi.

ÜÇTE İKİSİ VERGİLENDİRİLİYOR

Tel Aviv Üniversitesi Araştırma Görevlisi Kevjn Lim , Ortadoğu daki güvenlik endişeleri nedeniyle Çin in petrol ithalatı için zaman zaman  ABD  ye yönelebileceğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =