Türkiye'nin çelik ürünleri açısından önemli pazarları konumunda bulunan ABD ve Avrupa Birliğinin (AB) ithalata yönelik koruma tedbirleri nedeniyle söz konusu yerlere yönelik ihracatı geçen

haber7
0

Türkiye nin Fas tarafından çelik ithalatına getirilen antidamping önlemine karşı Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) açmış olduğu davayı kazanması , Hindistan ın çelik ve petrol ürünleri ithalatını sınırlandıracağına yönelik haberler ve son olarak Malezya hükümetinin Türkiye ve Singapur dan ithal edilen çelik betonarme çubuğuna nihai kesin anti-damping vergisi getirdiğini açıklaması koruma tedbirleri konusunu gündeme getirdi. 

Özellikle ABD Başkanı Donald Trump ın , aralarında AB ve Türkiye nin de bulunduğu ülke ve ülke gruplarından çelik ithalatına koruma tedbirleri alması , AB nin de karşı koruma tedbirlerini uygulamaya koyması Türkiye nin bu pazarlara yönelik ihracatını olumsuz etkiledi. 

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) verilerine göre , sektörün ABD ye ihracatı 2018-2019 Kasım döneminde 1 milyon 150 bin tondan 309 bin tona , AB ye ihracatı da aynı dönemde 9 milyon 62 bin tondan 7 milyon 155 bin tona indi. Böylece iki pazara yönelik ihracattaki gerileme 2 milyon 748 bin ton olarak gerçekleşti. 

"Türkiye mağdur edildi"

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , koruma tedbirlerinin , 2018 de Çin in dünya çelik piyasalarını "işgal" etmesinden sonra hız kazandığını söyledi. 

Çin in Türkiye ye ihracatının 2 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =