Elazığ'daki depremin ardından bölgeye sevk edilen Anka , kısa sürede göreve başlayarak ekiplere görüntü temin etti. İlerleyen saatlerde havadaki Anka'ların sayısı ikiye çıkarken , araçlar hasar

haber7
0

Elazığ depreminin ardından kısa sürede bölgeye yönlendirilen  Milli  insansız hava araçları (İHA) ,yürütülen çalışmalara destek veriyor.

Güvenlik güçlerinin operasyoneloperasyonel ihtiyaçlarını karşılayan  İHA  larİHA  lar  ,  deprem  , yangın gibi afet durumlarında yürütülen çalışmalarda da etkin şekilde görev yapıyor.

Elazığ da yaşanan depremin ardından , Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından üretilerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan Anka kısa sürede bölgeye sevk edildi. Haber geldiği andan itibaren havada olan Anka , başta Sivrice olmak üzere bölgede çalışmalar yürütüyor.

İlerleyen saatlerde havalanan yeni Anka ile araçların sayısı ikiye çıktı. Anka  lar  yıkılan , çöken binalar başta olmak üzere hasar tespiti ve arama-kurtarma çalışmaları için anlık görüntüler temin ederek yerdeki ekipleri ve Ankara daki merkezleri bilgilendirdi.

Anka , geçen yıl İzmir de yaşanan orman yangınını söndürme çalışmalarında da görev almıştı. 22 bin fit yükseklikte , gece uçuş sensörleriylesensörleriyle yangının dağılma yönüne ilişkin havadan gözetleme faaliyeti gerçekleştiren Anka , gerçek zamanlı görüntülerle ekiplere müdahale desteği sağlamıştı.

Kamera , sinyal istihbarat , telsiz röle , sentetik açıklıklı radar (SAR) ,silah sistemleri faydalı yüklerini taşıma kabiliyetine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =