Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin altından CNN TÜRK yayınına katılan Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarda bulundu. Naci Görür yaptığı açıklamada , "Doğu Anadolu fay hattının uyandığ

haber7
0

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür , 3 ay önce canlı yayında  Elazığ  depremine karşı uyarı yapmıştı. Görür yaşanan  deprem  sonrası yeni açıklamalarda bulundu.

Naci Görür ün açıklamaları şöyle:

Şimdi bu 6.8 lik deprem yer bilimciler açısında şunu ifade ediyor: Uyumakta olan uzun dönemdir aktif olmayan  deprem  Doğu Anadolu fay hattı uyandı.

Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayı Karlıova da birleşiyorlar.

Bu  deprem  Kuzey Anadolu fay hattına benzer şekilde büyük depremler üreterek enerjisini boşaltabilir.

1822 den başlayıp devam eden tarihi depremler 7 şekilde depremler üretmiş. Bu fay harekete başladığına göre ister istemez böyle bir düşünce doğuyor.

Bu  deprem  sığ bir deprem. Ne kadar kırdığını ben bilmiyorum ama 33 km olabilir.

Büyük bir depremdir. O nedenle beklenen yerde olmuştur.

Bu depremden sonra özellikle Palu ve Bingöl arasına ve Sivrice - Malatya - Adıyaman yöresine artık dikkatli bakmak lazım. Zaten orada birikmiş olan enerjiyi daha fazla arttırmış olabilir.

Görüyorsunuz işte Karlıova bura Doğu Anadolu fayı Hatay a kadar geliyor.

Bu iki fay boyunca Anadolu batıya doğru hareket ediyor. Dolayısıyla Anadolu nun bu hareketi bu fay boyunca kimi yerleri kilitleyerek enerji birikimine neden oluyor. Kuzey Anadolu fayı büyük ölçüde 20.YY da enerjisini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =