Japonya'da bir müzede sergilenen balonlar ile  Deprem  büyüklüğünde ufak bir farkın ne  kadar  büyük oranda  fark  yaratabileceği anlatıldı.

haber7
0

Elazığ Sivrice de meydana gelen 6 ,8 büyüklüğündeki  Deprem  bir çok ilde hissedildi. Uzmanlar 6 ,0 dan büyük depremlerin yıkıma neden olabileceğini belirtiyor.  Deprem  büyüklüğünde rakamsal değişiklerinin küçük bile olsa etki farkının ne derece büyük olduğu Japonya da bulunan bir müzede balonlar ile gözler önüne serildi.

 

ARADAKİ  fark  ŞAŞIRTIYOR

Müze sergilenen turuncu balonlar  Deprem  büyüklüklerini temsil etmesi için dizayn edildi. Richter ölçeğine göre 6 ,0 dan 9 ,0 a büyüklüğüne artarken balonların ebatlarındaki ciddi oranda büyüklük farkı dikkat çekiyor. Sırasıyla 6 ,0 , 7 ,0 , 7 ,3 , 8 ,0 ve en üstte 9 ,0 büyüklüğünde depremleri temsil eden balonlar depremin rakamsal büyüklüğünün ne oranda katlanarak artığını gözler önüne seriyor.

1995 yılında Japonya da Kobe merkezli gerçekleşen 7 ,3 şiddetinde , depremden sonra yaşanan büyük yıkımın anısına yapılan müze ziyaretçilerine  Deprem  büyüklüklerini farklı bir açıdan karşılaştırma imkanı sağlıyor.

EN BÜYÜK  Deprem  9 ,0 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Richter ölçeğine göre 8 ve üstü depremler çok çok şiddetli , 7-7 ,9 büyüklüğünde depremler çok şiddetli , 6 - 6 ,9 şiddetinde depremler ise şiddetli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =