Myanmar'ın Arakan eyaletindeki bir köye atılan  top  mermileri nedeniyle en az iki  Arakanlı  Müslüman (Rohingya) hayatını kaybetti.

haber7
0

Milletvekili Aung Thaung Shwe , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Buthidaung İlçesindeki Kin Taung Köyü ndeki iki evin iki  top  mermisiyle doğrudan vurulduğunu söyledi.

 

Top mermileri nedeniyle 18 ve 28 yaşlarındaki iki kadının hayatını kaybettiğini belirten Shwe , 8 kişinin yaralandığını ifade etti.

Arakan bölgesel hükümetinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili , mermilerin askeriyenin yakınlardaki bir taburdan atıldığına inandığını söyledi.

 

Yetkili , bu olayın ordunun , Uluslararası Adalet Divanı nın (UAD)  Myanmar  ın  Arakanlı  Müslümanlara yönelik soykırımın engellenmesi için gerekli tedbirleri alması kararını tanımadıklarının açık bir mesaj olduğunu vurguladı.

Hükümetin orduyu kontrol edemediğinin altını çizen yetkili , UAD nin kararını nasıl uygulayacağının merak konusu olduğunu aktardı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar Arakan eyaletinde 2012 de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış , olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş , yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017 de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren  Myanmar  ordusu ve Budist milliyetçiler , kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler e ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =