Yeni tip koronavirüs salgını üzerine yapılan bilimsel bir çalışmada , virüsü taşıyanlarda hastalık belirtileri görülmeyebileceği iddiasında bulunuldu.

haber7
0

Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını üzerine yapılan bir bilimsel çalışmada , virüs bulaşan kişilerde hastalık semptomlarının görülmeyebileceği iddia edildi.

 

South China Morning Post gazetesinin haberine göre Çin ve Hong Kong’dan enfeksiyon hastalıkları uzmanları , Hong Kong-Şıncın Hastane Üniversitesinde 10-15 Ocak arasında kabul edilen 7 kişilik bir aile üzerinde yaptıkları çalışmada koronavirüsle enfekte olanların hastalık belirtisi göstermeyebileceğini ileri sürdü.

Söz konusu çalışmada ailenin 6 üyesine "koronavirüs taşıyor" tanısı konulduğu ancak ailenin 7’nci üyesi olan 10 yaşındaki çocukta dışarıdan herhangi bir şekilde koronavirüs semptomu görülmediği anlaşıldı.

 

Çocuğun akciğerlerinde yapılan x ışını taramalarında akciğerde bulunan boşlukların bazı salgılarla dolması sonucu "buzlu cam" olarak adlandırılan zatürreye benzer değişimler olduğu belirlendi.

Bundan yola çıkılan çalışmada , hastalık belirtisi olmadan da enfeksiyonun mümkün olduğu , bu yüzden hastaları izole etmenin ve bu hastalarla temasa geçen kişileri karantinaya almanın hayati önem taşıdığı belirtildi.

Çalışma The Lancet adlı tıp dergisinde yayımlandı.

Ulusal Sağlık Komisyonu Yardımcı Direktörü Li Bin , hafta içi yaptığı açıklamada , virüsün mutasyon geçirme ve yayılma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =