Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron  , "Diktatörlük , liderlerin asla değişmediği bir rejimdir. Fransa buysa  Gidin   diktatörlükte   yaşayın  ve görün." ifadelerini kullandı.

haber7
0

Macron , ziyaret için gittiği İsrail den Fransa ya dönerken J radyosu , Le Figaro ve Le Monde gazetelerine verdiği ortak demeçte , son haftalarda ülkedeki gösterilerde yaşanan şiddete tepkisini dile getirdi.

Ülkede şiddet yaygınlaştığında ve öfke arttığında devletin hedef alındığını belirten  Macron  , "Şiddete başvuranlar ve destekleyenler demokraside olduğumuzu unutuyorlar." dedi.

Macron , ülkenin "diktatör bir rejim haline geldiğini" ima eden açıklamalarda bulunan muhalefete tepki göstererek , "Bugün toplumumuzda , titizlikle yapılan suçlayıcı siyasi konuşmalarla demokraside olmadığımız fikri yerleşti. Diktatörlük , bir kişinin veya bir grubun yasalara karar verdiği bir rejimdir. Diktatörlük , liderlerin asla değişmediği bir rejimdir. Fransa buysa  Gidin  diktatörlükte  yaşayın  ve görün." diye konuştu.

Diktatörlüğün kini meşru kıldığını ancak demokraside şiddete izin verilmediğini ifade eden  Macron  , bu konuda sessiz kalanların Fransa Cumhuriyeti ve demokrasinin zayıflaması hususunda suçlu sayılacağını kaydetti.

Öte yandan , Fransız siyasetçi Segolene Royal , basına yaptığı açıklamada , Fransa nın "otoriter rejime" dönüştüğünü , iktidarın halkı dinlemediğini ve "başına buyruk" davrandığını savundu.

Royal , "Fransa da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =