Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi , Suriye'nin  İdlib  ili ve Libya'da sivillere insani yardım ulaştırmakta çok zorlandıklarını vurgulayarak uluslararası topluma her iki ülkede de &qu

haber7
0

50 nci Dünya Ekonomik Forumu (WEF) için Davos ta  bulunan  Grandi , İdlib ve  Libya  daki insani duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

 

"İdlib de insani durum ve (sivillerin) hızla yerinden edilmesinden oldukça endişeliyiz." diyen Grandi , 9 yıldır devam eden Suriye iç savaşında  İdlib  deki durumun sürekli yaşandığına dikkati çekti.

Grandi , "Bizim pozisyonumuz net. Suriye deki bu en son çatışma bölgesinde siyasi bir çözüm ve barışçıl bir yol bulunmalı. Böylelikle çaresizlik içinde yerinden edilen insanlar evlerine geri dönebilir." dedi.

 

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin son aylarda  İdlib  de sivillere yönelik yoğun saldırıları sonrası Türkiye sınırına kaçmak zorunda kalan yüzbinlerce sivile yönelik insani operasyonlarına da değinen Grandi , şöyle konuştu:

"Bölgedeki ortaklarımızla ve başka yollardan insani yardımlar da yapmaya çalışıyoruz. Ama bölgeye ulaşmakta zorluk çekiyoruz. Çatışma varsa bu her zaman zor. Özellikle Suriye savaşında. Tekrar ediyorum , buna artık bir çözüm bulunmalı. Bu sahneleri 9 yıllık savaş boyunca tekrar tekrar gördük."

TÜRKİYE YE ÖVGÜ

Grandi , Türkiye nin Suriyeli sivillere yönelik politikasına övgüde bulunarak , "Suriye deki çatışmalardan sığınacak ve güvenli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =