Rum yönetimi sözcüsü , ellerinde kesin bir delil olmamakla birlikte , Türkiye'nin sondaj gemisini belirli bir hedefe yönlendirmesini sağlayan verilere ulaştığı kanısında olduklarını söyledi Doğu Akdeniz'

haber7
0

Rum basınında da Salı günü Türkiye nin Yavuz adlı sondaj gemisini Doğu Akdeniz de İtalyan enerji şirketi ENI nin belirlediği noktaya gönderdiği , Türkiye nin  teknik  verileri çalarak tahsis edilmiş parsele girdiği yönünde haberler yer almıştı.

Rum yetkilinin söz ettiği bölge , Güney Kıbrıs ın İtalyan enerji şirketi ENI ve Fransız enerji şirketi Total e doğal gaz arama ruhsatı verdiği parselde. İki şirketin de , Kıbrıslı  Rumlar  ın ekonomik münhasır bölge ilan ettiği alanda bulunan 13 parselin 7 sinde doğal gaz arama ve çıkarma izni bulunuyor.

Yunanistan ın devlet televizyonu ERT ye konuşan Rum yönetimi sözcüsü Kiriakos Kuros , "Türkiye nin bir şirketten plan ve çalışmaları çaldığına yönelik bilgi var ve muhtemelen bu bilgi doğru. Bu nedenle belirli bir noktaya gemi gönderdiler" dedi. Rum yetkili , ENI ya da Total in bu bilgiyi Türkiye ile paylaştığını ima etmediğinin de altını çizdi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =