İran  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Sattari , ABD-İran ilişkileri , Kasım Süleymani cinayeti ve  Türkiye  hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

haber7
0

ABD nin İranlı komutan Kasım Süleymani ye yönelik gerçekleştirdiği suikastın ardından bölgede yükselen tansiyon.  İran  ın , Irak taki ABD üslerini vurmasıyla biraz da olsa düştü. ABD nin yaptırımlar konusunda kararlı mesajlar verirken , Tahran yönetimi de bu pozisyona karşı direniyor.  İran  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sattari gelişmeleri NTV den Deniz Kilislioğlu na değerlendirdi. 

Kasım Süleymani önemli bir figürdü. Acaba öldürülmesi ne demek sizin için?

Böyle bir fırsat verdiğinizden ötürü çok teşekkür ederim. Değerli Türk halkının evsahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Tabii , son dönemde  İran  da yaşanan olaylar hiç olumlu gelişmeler değildi ve bölgeyi etkisi altına aldı. Biz binlerce yıllık bize gösteriyor ki , her zaman yabancılar bu bölgeyi terketmiştir. Onlar tarih sayfalarından bile silinmişlerdir. Biz binlerce senedir bu bölgede varlığımızı sürdürüyoruz , bundan sonra da sürdüreceğiz. Kasım Süleymani nin öldürülmesi çok acı bir olaydır.  Gördüğünüz gibi ülkemizde , millet tek vücut bu suikastı protesto etti ve  İran  milletinin vahdetini gösterdi.  İran  ın milli duygularını tahrik etmemeliydi. Onlar korkakça , alçakça hareket ettiler. Mertçe olmadı. Böyle bir hareketi biz ABD den geçmişte dahi görmedik. Bu tabii ki ABD ile görüşmeleri ister istermez , yurt içinde de menfi şekilde etkiledi. Bizim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =