İsrail'in , Rusya'da tutuklu bir vatandaşının serbest bırakılması karşılığında , Kudüs'teki bir  meydanın  ve üzerindeki yapıların  mülkiyetini  Moskova yönetimine devrettiği belirtildi.

haber7
0

İsrail in Maariv gazetesi , dünkü sayısındaki haberinde , 2019 sonlarında çıkarılan resmi bir evraka ulaştıklarını duyurdu. Söz konusu evrakta , "Rusya nın , işgal altındaki Kudüs ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Alexander Meydanı nın mülkiyetini alma talebine  İsrail  in olumlu karşılık verdiği , Moskova yönetimine devredilen  meydanın  bulunduğu arazi üzerinde Alexander Nevsky Kilisesi ile başka binaların da bulunduğu" bilgisi yer aldı.

Meydanın yer aldığı arazinin , 1859 yılında Rus Çarı 3. Alexander a satıldığı ifade edilen haberde ,  Rusya  da 1917 yılında yaşanan devrimin ardından  meydanın  mülkiyetine ilişkin anlaşmazlıkların başladığı kaydedildi.

Haberde ,  meydanın  mülkiyetiyle ilgili tartışmanın taraflarından birinin Yahudi asıllı bir Almanın başkanlık ettiği Filistin Rus Ortodoks Derneği , diğerinin ise  Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kremlin Sarayı na yakınlığıyla bilinen Filistin Prusya Derneği olduğu belirtildi.

Eski  Rusya  Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev 2015 yılında Alexander Meydanı üzerindeki mülkiyet tartışmasını  Rusya  lehine sonlandırmak için resmi talepte bulunmuş , ancak  İsrail  tarafı bunu kabul etmemişti.

Son dönemde  İsrail  de , üzerinde uyuşturucu bulunduğu suçlamasıyla Moskova da 7 ,5 yıl hapse mahkum edilen İsrailli bir kadının serbest bırakılması karşılığında ,  Rusya  ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =