Irak   Cumhurbaşkanı  Berhem Salih , ülkede 3 aydan fazladır devam eden eylemlerde "kanun tanımaz kişilerin" gerçekleştirdiği şiddet eylemleri nedeniyle 600'den  fazla   göstericinin   öldüğünü  bildirdi.

haber7
0

İsviçre nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu nda konuşan Salih , Iraklı gençlerin daha iyi bir hayat , daha  fazla  iş imkanı , hizmet sektörünün iyileştirilmesi ve uzun süredir ülkeyi felce uğratan yolsuzluğun sona ermesi için gösteri düzenlediğini ifade etti.

Salih , "Kanun tanımaz kişilerin gerçekleştirdiği şiddet nedeniyle çoğunluğu genç  600  den  fazla  masum barış yanlısı gösterici hayatını kaybetti." dedi.

Göstericilerin , kolektif kimliklerini yansıtan , kaybettikleri onurlarını yeniden kazandıracak demokratik bir siyasi yönetim ile özgür ve şeffaf bir seçim istediklerini kaydeden Salih , erken seçimin halk gösterilerini sona erdirmek için yeterli olduğunu söyledi. 

Salih , ABD ile İran arasında yaşanan gerginlik ve  Irak  ın bu iki ülke arasında bir çatışma sahasına dönüşmesi hakkında ise "herkesle iyi ilişkiler kurmaya çalıştıklarını , seçenekleri arasında olmayan çatışmalara sürüklenmenin kendilerine bir menfaat sağlamayacağını" söyledi. 

Hiçbir ülkenin ,  Irak  a , kimlerle ve nasıl ilişki kurması gerektiğini dikte etmemesi gerektiğinin altını çizen Salih , izlenen politikaların , ekonomik ve diplomatik bağların , başkalarının değil ulusal çıkarlar tarafından yönlendirilmesi gerektiğini aktardı. 

Irak Meclisi nin ABD güçlerinin ülkeden çekilmesi konusundaki çağrısının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =