Berlin’de düzenlenen Libya konferansıyla ilgili konuşan  Arap   Birliği  Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt , Türkiye’nin müdahalesi Libya’nın dışına çıkacak yeni çatışmalara neden olabileceğini söyled

haber7
0

Mısır’da bir televizyon programına katılan Gayt , Libya da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin de düzenlenen uluslararası konferans ve Türkiye’nin Libya’daki politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gayt , Türkiye nin Libya müdahalesi , ülkedeki durumu karmaşık hale getirdiğini ve Libya dışına sıçrayacak bölgesel çatışmalara yol açabileceğini savundu.

YAPTIRIM İSTEDİLER

Konferansa katılan tüm ülkelerin Ankara nın yaptıklarını reddettiğini öne süren Gayt , Türkiye’nin görüşü konferansa katılan diğer tüm ülkelerinkinden farklı olduğunu , Ankara’nın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ne (UMH) yapılan saldırılardan bahsettiğini ifade etti. 

Konferanstan çıkan belgenin 55 maddeyi içerdiğine işaret eden Gayt , herkesin bu maddeleri uygulama taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Tüm ülkelerin Libya’nın içişlerine karışmaması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyleyen Gayt , “Almanya , başta Avrupa  Birliği  ve  Arap   Birliği  olmak üzere Libya yla ilgilenen tüm tarafların katılması gerektiğini belirtti. Almanya , ayrıca Mısır ın , Libya yla olan sınırılar ve o sınırları ülkede bulunan çok sayıdaki terör milislerden korumak için davet edilmesi gerektiğini de gördü” dedi.

Uluslararası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =